Kataplexie znamená náhlou poruchu svalového napětí s rozvojem svalové slabosti. Nejde o vážný stav, na druhou stranu jsou její důsledky značně nepříjemné.
Příčiny
Kataplexie se může vyskytovat samostatně, ale to je velmi vzácné. Mnohem častěji doprovází narkolepsii, což je porucha bdění a spánku. Příčinou kataplexie je zjednodušeně řečeno narušení funkce některých neurotransmiterů (sloučeniny přenášející vzruchy v nervové soustavě). Záchvat kataplexie může vzniknout bez jasné spouštěcí příčiny, nebo je vyvolán změnami emocí, smíchem, nebo strachem. Kromě narkolepsie byla kataplexie pozorována vzácně u roztroušené sklerózy, po úrazech hlavy, po zánětech mozku a po mozkových mrtvicích.
Projevy
Záchvat kataplexie začíná náhle a projevuje se nekontrolovatelnou svalovou slabostí. Postiženy mohou být různé svalové skupiny. Poměrně často jde o svaly obličeje, krku a dolních končetin. Slabost dolních končetin může způsobit pád na zem. Vědomí je nicméně plně zachováno, i když řeči může být kvůli slabosti svalstva setřelá a postižený může trpět dvojitým viděním. Záchvat trvá obvykle krátce, většinou jen vteřiny nebo několik minut.
Diagnostika
Diagnostika vychází z neurologického vyšetření, jeho součástí je obvykle EEG a vyšetření mozku nějakou zobrazovací metodou (CT vyšetření, magnetickou rezonanci). Vždy je vhodné pátrat po známkách narkolepsie.
Léčba
Podávají se některé léky s uspokojivým efektem, účinek mají například sloučeniny ze skupiny antidepresiv.