Invaginace střeva je relativně závažný stav, při kterém dojde k uskřinutí části střeva a tento úsek může i odumřít.

 

Příčiny

Při invaginaci se úsek střeva vsune do sousedního úseku a tím dojde k utlačení střevní stěny s narušením cévního zásobení v místě vhlípení. Celé se to špatně popisuje, ale je to snadno pochopitelné z obrázku. Přesná příčina invaginace není obvykle jasná, k tomuto jevu dochází častěji u dětí.

 

Invaginace streva - schema

 

 

Projevy

Invaginace se projeví náhlou bolestí břicha, která bývá opakovaná a křečovitá. Poměrně typicky je ve stolici popisován hlen a červená krev, která dává stolici barvu červeného želé. Tento nález u dětí budí vždy podezření na invaginaci. Pokud není invaginace nijak řešená, může postižená část střeva odumřít, což bývá následováno zánětem pobřišnice a otravou krve. Invaginace patří ileózní stavy (stavy střevní neprůchodnosti).

 

 

Diagnostika

Zkušený lékař (obvykle chirurg nebo pediatr) dokáže podezření získat z klinických obtíží postiženého a z pozorného vyšetření břicha pohmatem. Ze zobrazovacích metod má velký význam ultrazvuk, který invaginovaný úsek velmi často dobře zobrazí.

 

 

Léčba

Poměrně často jde napravit invaginaci polohováním pacienta a podáním nálevu s kontrastní látkou do konečníku. Nálev se rozlije po střevě, zobrazí invaginaci a navíc tekutina může zaklíněné střevo vysunout a celý stav tak vyřešit. Pokud se invaginace střeva takto šetrně nevyřeší, je nutné provést chirurgický zákrok v dutině břišní. Chirurg invaginaci uvolní a úsek střeva musí prohlédnout. Pokud střevo vykazuje náznaky odumírání, musí se postižený úsek odstranit a zdravé konce se sešijí.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů