Hydrocortison [hydrokortizon] je lék, který patří mezi kortikoidy (tj. synteticky vyráběná analoga kortikoidních hormonů tvořených v kůře lidských nadledvin). Účinnou složkou přípravku je stejnojmenná sloučenina hydrokortison.

 

Princip: Hydrokortison může pomoci nahradit nedostatek vlastních glukokortikoidů, ve vyšších dávkách tlumí imunitní reakce a působí protizánětlivě.

 

Využití a podávání: Hydrocortison má více lékových forem, které se liší podle vlastní indikace podávání.

  • Hydrocortison v podobě tablet o síle 10 miligramů se využívá u stavů, kdy pacient trpí nedostatkem glukokortikoidních hormonů. Jde obvykle o stavy související s poruchami funkce nadledvin (např. Addisonova choroba, stavy po operacích nadledvin apod.). Dávka pro dospělého člověka se v těchto případech pohybuje mezi 10-30 miligramy denně.
  • Hydrocortison v podobě masti je předepisován k léčbě celé řady neinfekčních kožních ekzémů a svědivých a bolestivých kožních zánětů (solární dermatitida po nadměrném oslunění, dermatitida po vystavení kůže chemikáliím apod.). Dobrý efekt má lék i na déletrvající kožní alergické reakce.
  • Hydrocortison v injekční formě (prášek k rozpuštění k vytvoření vodného roztoku) má sílu 100 miligramů na jednu lahvičku a podává se spíše v akutních situacích, pokud chceme tlumit imunitní systém a zánětlivou odpověď. Typickými indikacemi jsou zhoršení zánětlivých onemocnění dýchacích cest (astma, CHOPN), alergické reakce a zhoršené autoimunitní nemoci. Lék se může aplikovat nitrožilně, nebo nitrosvalově.

Obecně dodávám, že při dlouhodobějším užívání vyšších dávek Hydrocortisonu se nedoporučuje náhlé vysazení léku, jeho dávka by se měla pomalu snižovat. Lék by nikdy neměl být užíván bez vědomí lékaře!

 

Nevýhody: Hydrocortison podávaný systémově (tablety, injekce) ve vyšších dávkách a po delší dobu může způsobit řadu vedlejších účinků podobně jako ostatní kortikoidy (přečtěte si příslušný text). Tyto vedlejší účinky většinou shrnujeme pod pojem Cushingův syndrom. Hydrocortison v podobě masti nemá tak velké riziko celkových nežádoucích účinků (ale přesto toto riziko není nulové), ale může poškozovat kůži, způsobit její pálení, svědění, vysušení, ztenčení a snížení pigmentace. V místě aplikace se častěji objevují strie a zvyšuje se riziko hnisavých kožních infekcí.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů