Hematofobie je relativně častým typem fobie, jde o nadměrný strach z pohledu na krev, a to nejen vlastní.
 
Příčiny
Příčiny nejsou zcela jasné. Do určité míry je nepříjemnost pohledu na krev vrozená, protože krev symbolizuje situace zranění a ohrožení. Je také vcelku pochopitelné, že každý člověk je jiný a u někoho je prostě tato v podstatě obranná reakce až příliš silná. U některých lidí se může fobie z pohledu na krev objevit až během života a to vlivem stresující události, při které dotyčný přišel do kontaktu se svou nebo cizí krví (úrazy, autohavárie, napadení, válečná událost, apod.).
 
 
Projevy
Při pohledu na krev začne dotyčný člověk pociťovat záchvaty úzkosti, strachu a paniky, někdy se může objevit bušení srdce, dušnost, nevolnost, zvracení, nebo kolaps s krátkodobým bezvědomím. Někdy je hematofobie spojená s fobií z odběru krve a strachem z injekčních stříkaček.
 
 
Diagnostika
Diagnóza je postavena na základě nenormálně silné reakce na krev, u které se mohou objevit výše zmíněné příznaky.
 
 
Léčba
Je otázkou, zda chorobu vůbec léčit, protože v dnešní době velká část populace do styku s krví vůbec nepřijde a člověk s hematofobií si rozhodně nebude hledat zaměstnání, kde by se s krví setkával. Při odběrech krve je vhodné takového člověka uložit do horizontální polohy a nechat ho mít zavřené oči. Pokud je u někoho léčba zahájena, tak se obvykle jedná (podobně jako u jiných fobií) o dlouhodobější psychoterapii s možným podáváním léků proti úzkosti.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů