Goodův syndrom je velice vzácné onemocnění postihující imunitní systém. Projevuje se u dospělých lidí nad 40 let věku a příčina není zcela jasná.

 

Příčina: Příčina vzniku nemoci není jasná, předpokládá se určitá porucha funkce kostní dřeně a souvislost má zřejmě i postižení brzlíku.

 

 

Projevy: Nemoc se projevuje poruchou funkce některých typů bílých krvinek (B- a T-lymfocytů) a pak i nádorem brzlíku. Brzlík je orgán nacházející se v oblasti krku. Nejaktivnější je v dětském věku, kdy se v něm trénují T-lymfocyty. U dospělých se v něm ukládá tuk a brzlík se pomalu zmenšuje. U Goodova syndromu se vytvoří nádor (thymom), který může utlačovat okolní tkáně - může způsobit poruchy polykání a dýchání. Snížená funkce lymfocytů se projeví nízkou hladinou protilátek v krvi a zvýšenou náchylností nemocného ke vzniku bakteriálních, virových i plísňových infekcí. U syndromu se objevují i průjmy, ale jejich příčina není zcela jasná.

 

 

Diagnostika: Počty bílých krvinek a protilátek se zjistí z krve při imunologickém vyšetření. Nádorová hmota thymomu může být nalezena na rentgenovém snímku hrudníku, či ještě lépe nalezena ultrazvukem krku.

 

 

Léčba: Nádor brzlíku se chirurgicky odstraňuje a jeho úspěšné odstranění mírně zlepšuje prognózu nemocných. Funkci imunitního systému to nicméně příliš nezlepší. Pacientům se pak někdy podávají protilátky injekčně a vzniklé infekce je nutné pečlivě léčit antibiotiky. I přes maximální péči není prognóza nemocných příliš příznivá a postižení na infekce nakonec umírají.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů