Farmářská plíce je označením pro plicní onemocnění, které postihuje zejména pracovníky v zemědělství. Nemoc má akutní i chronickou formu, v některých případech může být velmi nebezpečné.
 
Příčiny
Odborně je farmářská plíce podtypem stavu, který označujeme jako exogenní alergickou alveolitidu. Přeloženo do češtiny je to neinfekční zánět plicních sklípků (alveolů), který je způsoben vdechnutím nějaké látky ze zevního prostředí (exogenní látky). U farmářské plíce může jít o různé organické sloučeniny rostlinného nebo živočišného původu (plísně, peří ptáků, prach, apod.).
 
 
Projevy
Akutní zánět u farmářské plíce může začít relativně krátce (do několika hodin) po vdechnutí vyvolávající látky a projevuje se kašlem, zvýšenou teplotou, bolestmi svalů a únavou. Pokud je člověk s danou látkou v dlouhodobém kontaktu, příznaky se sice zmírní, ale nastupuje zákeřná a plíživá chronická forma onemocnění, kdy dochází k vazivovatění plicních sklípků s narušením výměny krevních plynů. Chronická podoba farmářské plíce v podstatě odpovídá klasické plicní fibróze s postupným zhoršováním námahové dušnosti, suchým kašlem, vznikem paličkovitých prstů a dlouhodobým přetěžováním pravé poloviny srdce. Přetížení srdce vede ke vzniku plicního srdce a srdečního selhávání.
 
 
Diagnostika
Již při poslechu plic fonendoskopem lze slyšet určité charakteristické zvuky (tzv. krepitus připomínající chrupání sněhu pod podrážkami bot). Známky zánětu plicních sklípků a postupné vazivovatění je viditelné na rentgenu plic, ale ještě lépe na CT vyšetření. Zhoršení funkce plic lze zjistit pomocí spirometrie a podobných metod funkčního vyšetření plic. Stav srdce můžeme zhodnotit echokardiografickým vyšetřením.
 
 
Léčba
Základním opatřením je zjistit, na které látky reaguje daný jedinec přecitlivělostí (součástí by mělo být vyšetření alergologem) a zabránit dalšímu kontaktu s nimi. Čím dříve se toto povede, tím je menší riziko trvalých následků. Efekt mohou mít i protizánětlivé léky jako jsou kortikoidy, subjektivní úlevu obvykle přináší vdechování koncentrovaného kyslíku. Pokročilé a těžké formy jsou poměrně často neléčitelné a tito nemocní mohou vyžadovat trvalou domácí kyslíkovou terapii.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.farmerhealth.org.au

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů