Ehrlichióza [erlichijóza] je infekční onemocnění, které se v ČR nevyskytuje, je nicméně popisováno na americkém kontinentu (Severní Amerika), kde jsou údaje o stovkách potvrzených případů.

 

Příčiny

Příčinou jsou nitrobuněčné bakterie ze skupiny anaplasma. Tyto bakterie jsou mimo jiné schopny proniknout do některých bílých krvinek a usmrcovat je. Přenos bakterií je nejčastěji kousnutím nakaženého klíštěte, které je typickým přenašečem. Ehrlichióza může postihnout nejen člověka, ale i řadu zvířat, například psy.

 

Projevy

Příznaky infekce nebývají příliš specifické a zahrnují zvýšenou teplotu, únavu, bolesti hlavy a bolesti svalů. Vyvolávající bakterie poškozují bílé krvinky a tím poněkud tlumí imunitní systém, což zvyšuje riziko infekce dalšími mikroorganizmy. Velmi vzácně může infekce probíhat velmi těžce s rozvojem šokového stavu, selháním řady orgánů a následnou smrtí.

 

Diagnostika

Vzhledem k poměrně vzácnému výskytu je poměrně těžké infekci potvrdit, v případě podezření lze sérologicky v krvi prokázat protilátky proti vyvolávajícím bakteriím. V ČR se samozřejmě tato diagnostika běžně vůbec neprovádí. Jistě lze předpokládat, že výskyt v Severní Americe je vyšší, než se předpokládá, ale většina případů není nikdy diagnostikována.

 

Léčba

Bakterie je poměrně dobře citlivá na antibiotika ze skupiny tetracyklinů a léčba těmito antibiotiky vede k poměrně rychlému uzdravení.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů