Dráždivý tračník je označení pro časté onemocnění, které já osobně nemám moc v lásce. Tato nemoc se řadí do souboru nemocí označovaných jako funkční onemocnění trávicího traktu.

 

Funkční onemocnění trávicího traktu mají některé společné vlastnosti. Projevují se nejrůznějšími zažívacími problémy a přitom nemají objektivně zjistitelnou příčinu, tj. vyšetření trávicího traktu nenajdou nic špatného. Neohrožují na životě, ale umí život pořádně znepříjemnit.

 

Mluvíme-li o dráždivém tračníku, tak máme na mysli takové funkční onemocnění trávícího traktu, které se projevuje poruchami tlustého střeva (tračník = tlusté střevo). 


Příčiny: Přesné příčiny vzniku dráždivého tračníku nejsou známé, svou roli ve vzniku této nemoci mají zřejmě psychické vlivy. Musíme se smířit s tím, že trávicí trakt je stále plně nepochopená tělesná soustava, která obsahuje obrovské množství nervových buněk a nervových vláken. Touto „trávicí nervovou soustavou“ sice neumíme myslet, ale její existence poukazuje na provázanost trávící soustavy s centrálním nervovým systémem, našimi pocity a psychickou pohodou. Toto je zřejmě jedna z příčin, proč se nejrůznější psychické poruchy mohou promítat do funkcí trávící soustavy a způsobovat její poruchy. Psychicky labilnější a emotivnější lidé (častěji ženy), či lidé ve stresu, mohou mít nejrůznější potíže spojené s trávícím traktem od bolestí břicha po průjmy, či zácpu. K psychickým příčinám se může zřejmě přidružit i negativní reakce trávícího traktu na některé potraviny, které dotyčný špatně snáší – obvykle se jedná o kořeněná dráždivá jídla.

 

 

Projevy: Projevy dráždivého tračníku se kryjí s příznaky mnoha chorob tlustého střeva a není snadné ho od nich odlišit – někdy je to bez složitějších vyšetření prakticky nemožné. Mezi příznaky vyskytující se u dráždivého tračníku se mohou řadit nejrůznější nepříjemné stavy jako je bolest břicha, nadýmání, průjem, zácpa a někdy i nález hlenu ve stolici. Podle toho, jaké příznaky převládají, rozlišujeme průjmovité a zácpovité formy dráždivého tračníku. Průjmovitá forma je typicky spojena s tzv. ranními debakly, což jsou nutkavé opakované stolice objevující se v ranních hodinách. Poměrně typický je i zesílený gastrokolický reflex, který souvisí s nucením na stolici krátce po jídle.

 

 

Diagnostika: Hlavní problém je fakt, že projevy podobné dráždivému tračníku má řada organicky podmíněných nemocí – například Crohnova nemoc, celiakie, rakovina tlustého střeva, divertikulóza, Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida, infekční onemocnění střev a mnohé další nemoci. Vzhledem k četnosti výskytu dráždivého tračníku (určitou periodu života jím může trpět až třetina lidí) však není možné všem provést všechna vyšetření, která by tyto nemoci vyvrátila. Zásadní je pokusit se pacienta pozorně vyslechnout a na základě informací od něj se pokusit odlišit dráždivý tračník od jiných nemocí, přičemž největší strach máme z rakoviny tlustého střeva.

 

Ostražití bychom měli být v těchto případech (a tím myslím nejen lékaře, ale kohokoliv z nás):

 

1. Pokud se výše uvedené příznaky projevují u staršího člověka, spíše u muže. S věkem roste riziko rakoviny tlustého střeva, která je zároveň častější u mužů.

 

2. Varovným příznakem je krev ve stolici. Větší množství pacient sám vidí, menší se dá zjistit levným otestováním stolice na okultní krvácení. Jakmile je krev ve stolici potvrzena, neměli bychom stav uzavřít jako dráždivý tračník, ale měli bychom dále hledat. Krev ve stolici nemá u samotného dráždivého tračníku co dělat!

 

3. Dráždivý tračník je závislý na psychice a tím pádem se neprojevuje ve chvíli, kdy naše vědomí vypíná – tj. ve spánku. Zejména u chronických průjmů je dobré se zeptat, zda potíže budí člověka ze spánku. Pokud ho budí, je to varovný znak netypický pro dráždivý tračník a měli bychom dále vyšetřovat.

 

4. Podezřelá je výraznější ztráta na váze. Pokud člověk se střevními obtížemi ztratí během několika měsíců více než 10% své hmotnosti, je to podezřelé a neměli bychom to přejít bez povšimnutí. Výrazná ztráta na váze často doprovází nádorová onemocnění.

 

5. K dráždivému tračníku nepatří ani žádné celkové projevy jako je zvýšená teplota, chudokrevnost (častá je při ztrátách krve u rakoviny tlustého střeva), apod.

 

Mezi vyšetřovací metody, které umožní odlišit dráždivý tračník od vážnějších nemocí, a které umožní tyto nemoci určit, patří například: běžné laboratorní vyšetření krve (červené a bílé krvinky, množství hemoglobinu, CRP, atd), ultrazvuk břicha, radiologické vyšetření střev (střeva se naplní kontrastní látkou a udělá se jejich rentgenový snímek), endoskopické vyšetření tlustého střeva (kolonoskopie) a další. Zejména kolonoskopie je cennou metodou. Do konečníku se při ní zavede hadička s osvětlením a s kamerou, která v ideálním případě lékaři umožní na obrazovce vidět stěnu tlustého střeva v celé její délce a zhodnotit její stav.

 

 

Léčba: Samotný dráždivý tračník se léčí jen obtížně. Určitě pomůže dosáhnout co největší psychické pohody. Vyhýbání se stresu, cvičení jógy, meditace, podávání probiotik pro úpravu střevní mikroflóry, návštěva psychologa či psychiatra s předpisem antidepresiv - to vše lze provést.

 

Projevuje-li se dráždivý tračník spíše průjmy, lze podávat některé protiprůjmové léky (antidiaroika). Pokud se projevuje zácpou, je doporučována změna stravování nebo podávání projímadel. Preferuje se potrava s vysokým obsahem vlákniny, která zlepšuje průchod stolice střevem a snižuje její tuhost. Člověk by si měl také uvědomit, zda některé typy jídla (zejmena kořeněná a jinak dráždivá) jeho problémy nezhoršují, a těmto jídlům by se měl vyhýbat.

 

 

Co byste si měli z tohoto textu odnést: Trpíte-li dlouhodobějšími projevy dráždivého tračníku a přitom jste starší muž, nebo jste našli krev ve stolici, nebo jste začali nevysvětlitelně hubnout, nebo pokud máte zvýšenou teplotu, nebo pokud pociťujete příznaky chudokrevnosti (bledost, motání hlavy, slabost, únava), pak navštivte lékaře a sdělte mu to.


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.webmd.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů