Cushingův vřed [kušingův] je specifickou formou žaludečního (a dvanáctníkového) vředu, který úzce souvisí s nitrolebním přetlakem. Vzhledem k faktu, že pacienti s dlouhodobě zvýšeným nitrolebním tlakem jsou v celkově těžkém závažném stavu, můžeme Cushingův vřed považovat za určitý podtyp stresového vředu.

Příčiny: Příčinou vzniku Cushingova vředu je nitrolební přetlak. Zvýšený tlak v dutině lební se projevuje řadou známých příznaků, jako je zvracení, bolesti hlavy a světloplachost. U některých lidí ovšem dochází k podráždění mozkových center bloudivého nervu (nervus vagus), který má v organizmu celou řadu funkcí včetně vlivu na produkci kyseliny chlorovodíkové v žaludku.


Projevy: Cushingův vřed se může projevit trávicími potížemi, nebo jsou jeho prvními projevy až komplikace v podobě krvácení z vředu (vznikne meléna a-nebo zvracení krve) nebo protržení vředu.


Diagnostika: Pro diagnózu již vzniklého vředu svědčí výše zmíněné příznaky, podezření lze potvrdit provedením gastroskopie.
 
 
Terapie: Základem přístupu ke Cushingovu vředu je prevence jeho vzniku. Ta spočívá v  preventivním podávání léků ze skupiny blokátorů protonové pumpy. Již existující vřed se opět léčí vysokými dávkami blokátorů protonové pumpy, krvácení si může vynutit endoskopické ošetření krvácejícího místa. Endoskopicky neřešitelné krvácení a protržení vředu si mohou vynutit chirurgický zákrok.


Zdroje
https://www.ncbi.nlm.nih.gov
https://www.medicinenet.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů