Chrápání je poměrně častým obtěžujícím problémem, který narušuje partnerský život a může činit spolunocležníkovi z nocí učiněné peklo. Chrápající člověk si chrápání většinou neuvědomuje, ale i on by měl být na pozoru – v některých případech může být chrápání spojeno s dalšími chorobami.
 
Chrápání jako takové vzniká při průchodu vzduchu nosohltanem, kdy dochází k rozkmitání tamních měkkých anatomických struktur (čípek, měkké patro).
 
 
Příčiny
Příčin může být více. Hlavními mechanizmy je zúžení nosohltanu se zhoršením průchodu vzduchu, nebo ochabnutí okolních tkání, nebo kombinace výše uvedeného.
 
1. Zvětšená nosní mandle – Tento stav označujeme odborně jako adenoidní vegetaci a jedná se o jednu z nejčastějších příčin chrápání u dětí. Zvětšená nosní mandle zužuje zadní část dutiny nosní, zhoršuje dýchání a v noci způsobuje hlasité chrápání. Základním terapeutickým postupem je její odstranění při malém operačním zákroku.
 
2. Nosní polypy – Polypy rostoucí do dutiny nosní mohou zhoršovat průchod vzduchu a v noci způsobit chrápání. Nosní polypy, které působí obtíže, mohou být odstraněny operačním zákrokem na ORL (ušní-nosní-krční).
 
3. Vybočení nosní přepážky – Vybočená přepážka může zúžit dýchací cesty a horší průchod vzduchu v noci způsobuje chrápání.
 
4. Chronická rýma – Dlouhotrvající rýma (obvykle alergická) vede k zesílení sliznice v dutině nosní a nosohltanu, což opět vede k zúžení dýchacích cest a vyššímu výskytu nočního chrápání.
 
5. Syndrom spánkové apnoe – Tento syndrom je typický pro muže vyššího věku, kteří jsou obézní. V noci dochází k tomu, že ochablé svaly nosohltanu neudrží dýchací cesty otevřené a kromě chrápání dochází k občasné zástavě dechu. Nedostatek kyslíku vede k opakovaným nočním probuzením s dlouhodobými důsledky, jako je únava, vysoký krevní tlak a vyšší výskyt kardiovaskulárních komplikací (ischemická choroba srdeční, ischemická mozková mrtvice, apod.). O vyšetřování a léčbě tohoto stavu si přečtěte v příslušném textu.
 
6. Alkohol – Po požití alkoholu na noc je riziko chrápání výrazně větší, protože vlivem alkoholu ochabnou svaly v oblasti nosohltanu.
 
 
Diagnostika
Člověk se silným chrápáním by jistě měl být vyšetřen v ORL ambulanci, aby byla vyloučena překážka v nosohltanu. Pokud máme podezření na syndrom spánkové apnoe, měli bychom pacienta nechat vyšetřit ve spánkové ambulanci, kde může být tato diagnóza potvrzena. Další postup záleží na tom, zda se nám podaří příčinu chrápání zjistit.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů