Cerkláž (cerclage) hrdla děložního je gynekologický zákrok, který se provádí u těhotných žen trpících nedostatečností děložního hrdla. Povězme si o cerkláži něco bližšího.

 

Princip: Zákrok je prováděn obvykle v krátké celkové anestezii (tj. uspání). Jeho podstatou je nasazení speciálního stehu do oblasti děložního hrdla, jeho následné obkroužení a zatažení stehu. Zákrok zpevní oblast děložního hrdla a zvýší jeho odolnost proti tlakové síle, kterou působí plod rostoucí v děloze. Cerkláž je většinou prováděna ve druhém trimestru a odstraňuje se až před blížícím se termínem porodu.

 

Indikace: Základní indikací cerkláže je nedostatečnost hrdla děložního zjištěná v těhotenství, která podle gynekologa výrazně snižuje šanci na donošení plodu a zvyšuje riziko potratu, nebo předčasného porodu.

 

Příprava: Při celkové anestezii je nutné podstoupit cerkláž nalačno a mít hotové základní předoperační vyšetření.

 

Rizika: Cerkláž je relativně jednoduchý a bezpečný zákrok, i když samozřejmě i zde jsou určitá rizika. Může dojít například k poranění gynekologického traktu, ke krvácení, infekci a velice vzácně i k vyvolání předčasného porodu.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
http://americanpregnancy.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů