Carrionova nemoc je infekční onemocnění, které většina z vás asi nezná, protože se v České republice nevyskytuje. Pro jiné kontinenty to však neplatí, choroba rozhodně není vzácná v některých státech Jižní Ameriky (např. Peru a Kolumbie).

Příčiny: Choroba patří do skupiny infekčních bartonelóz způsobených bakteriemi známými jako bartonely. Přesným původcem Carrionovy choroby je bakterie bartonellea bacilliormis a na člověka může být přenesen bodnutím některými místními druhy komárů.


Projevy: Carrionova choroba má akutní fázi, která posléze přechází do formy chronické. Akutní fáze je též známá jako horečka Oroya a projevuje se vysokými teplotami, bolestmi hlavy, celkovou schváceností, zvětšením mízních uzlin a zvětšením sleziny. V této fázi se může objevit i rozpad červených krvinek se žloutenkou a celkové oslabení imunitního systému se vznikem dalších komplikujících infekcí. Tato akutní fáze má bez léčby poměrně vysokou úmrtnost.

Chronická fáze se též nazývá jako veruga perruviana (peruviánská bradavice). Na kůži nemocného se objeví řada nebolestivých výrůstků, které připomínají svým vzhledem klasické bradavice. Choroba se sice již neprojevuje dramaticky, ale přetrvává celková slabost, únava, bolesti kloubů a zvětšení jater a sleziny.


Diagnostika: Diagnózu Carrionovy nemoci lze zjistit průkazem přítomnosti zmíněné bakterie organizmu. Pomoci v tom může vyšetření vzorku krve pod mikroskopem, mikrobiologické vyšetření krve (hemokultury), nebo sérologie.


Terapie: Carrionova nemoc se léčí antibiotiky. V akutní fázi je velmi často nutné podávat vysokých dávek kombinované antibiotické terapie nitrožilně s monitorováním základních životních funkcí a symptomatickou terapií (hydratace, podávání antipyretik a léků proti bolesti).


Zdroje
https://cmr.asm.org
https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů