CA 19-9 [CéÁ devatenáct-devět] je označení pro běžně používaný tumor marker. Tumor markery jsou obecně sloučeniny vyskytující se v lidském těle, jejichž zvýšená koncentrace může být spojena s přítomností zhoubného onemocnění.

 

Princip: CA 19-9 je spojen s nemocemi a nádory trávicího traktu, zejména s onemocněními slinivky břišní. Většinou se zjišťuje jeho hladina v krvi při normálním odběru žilní krve, na specializovaných pracovištích se však může spolu s jinými markery (zejména CEA) hodnotit i v jiných tekutinách, například v tekutém obsahu cyst slinivky získané odsátím tenkou jehlou.

 

Využití: Zvýšená hladina CA 19-9 může znamenat rakovinu slinivky břišní a najdeme ji i u některých nádorů tlustého střeva, u rakoviny jater a rakoviny jícnu. Samo o sobě však zvýšení CA 19-9 nemůže vést k diagnóze, ta musí být dále potvrzena zobrazovacími metodami (ultrazvuk, CT vyšetření), endoskopicky (u nádorů trávicí trubice) a zejména biopsií (odběr podezřelé nádorové tkáně a jeho vyšetření pod mikroskopem). Ca 19-9 je tedy pro diagnózu pouze pomocná metoda, pravidelné monitorování jeho hladin se však hodí u již potvrzené rakoviny během léčby, kdy nám změny koncentrace CA 19-9 podávají informace o její úspěšnosti.

 

Nevýhody: Jak bylo řečeno výše, nemusí být CA 19-9 zvýšené jen u nádorů, vysoké koncentrace mohou být i u pacientů s akutnímchronickým zánětem slinivky břišní, při cirhóze a u lidí s poruchou odtoku žluči. Na druhou stranu u některých lidí nedochází i při pokročilých forem výše zmíněných nádorů ke zvýšení hladiny CA 19-9 a marker je falešně negativní.


Zdroje
https://www.pancan.org
https://www.urmc.rochester.edu

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů