Brennerův nádor je označení pro velmi vzácný a v drtivé většině případů nezhoubný nádor vaječníků. Vzhledem k tomu, že někdy je obtížné ho odlišit od rakoviny vaječníku, bývá nicméně důvodem k operaci.
 
Příčiny
Příčiny vzniku nádoru nejsou zcela jasné, jako obvykle jde zřejmě o kombinaci genetických předpokladů a vlivů zevního prostředí. V drtivé většině jsou postiženy ženy nad 40-50 let věku.
 
 
Projevy
Nádor zprvu obtíže nezpůsobuje. Pokud  ovšem doroste do větší velikosti, pak může způsobit nepříjemný tlak v břiše a různé trávicí obtíže (pocity plnosti, zácpa, apod.). V raritních případech se nádor chová zhoubně a může vytvořit vzdálené metastázy.
 
 
Diagnostika
Nádor zvětší vaječník a může být nalezen pomocí zobrazovacích metod jako je ultrazvuk nebo CT vyšetření. Ke stanovení diagnózy je nicméně nutné získat vzorek tkáně nádoru a histologicky jej vyšetřit pod mikroskopem (nádor má zcela charakteristický histologický obraz). Obvykle se provede operační zákrok, vaječník i s nádorem se odstraní a vzorky jsou pak histologicky vyšetřeny.
 
 
Léčba
Základem terapie je chirurgické odstranění nádoru, což ostatně umožní i jeho plné histologické vyšetření (viz. výše). Nádor nebývá nebezpečný a je-li jeho neškodnost histologicky potvrzena, pak je žena považována za vyléčenou.


Zdroje
https://radiopaedia.org
https://rarediseases.info.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů