Skip to main content
 


Bolest zápěstí

Bolest zápěstí není radno podceňovat, obzvláště je-li chronická a nemizí. Obvykle souvisí s úrazem nebo přetěžováním místních nervů a vazů. Zápěstí je na průřezu poloměsíčitým prostorem ohraničeným drobnými kůstkami a probíhají v něm cévy, nervy a vazy.

 

Příčiny

 

1. Úrazy - Zápěstí může bolet, když se narazí, nebo zlomeninách zápěstních kostí. Kromě bolesti se může objevit otok a zhoršená hybnost ruky. Postiženého by měl vyšetřit traumatolog a provést rentgen k vyloučení, či potvrzení zlomeniny.

 

2. Syndrom karpálního tunelu - Syndrom vzniká při dlouhodobém přetěžování zápěstí při některých činnostech (práce s počítačovou myší, práce se sbíječkou, apod.) a vede k útlaku nervů procházejících zápěstím. Kromě bolestí trpí postižený člověk brněním ruky a poruchami její citlivosti. Symptomy lze zmírnit injekční aplikací kortikoidů do zápěstí, ale nejspolehlivějším řešením je malý chirurgický zákrok v místním znecitlivění, který uvolní stlačené nervy. Více informací najdete v příslušném článku.

 

3. Revmatoidní artritida - Toto autoimunitní onemocnění může postihnout prakticky kterékoliv klouby. Revmatoidní artritida způsobuje jejich otoky, bolest a zarudnutí. Dlouhodobě neléčená nemoc pak může vyvolat těžké deformace zápěstí.

 

4. Artróza - Tento degenerativní kloubní proces může postihnout i malé klouby ruky včetně zápěstí. Typickými známkami je bolestivost při pohybu, která se nedá rozcvičit a při namáhání se spíše zhoršuje. Text o artróze najdete zde.

 

 

Diagnostika

Pacient s bolestí zápěstí po úrazu by měl být vyšetřen traumatologem, při chronických bolestech spíše neurologem. Pokud jsou přítomny i další příznaky (brnění, slabost), je obvykle provedeno EMG vyšetření.


Zdroje
https://www.medicalnewstoday.com
http://www.assh.org
https://www.medicinenet.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

MUDr. Jiří Štefánek  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů