Bolest při sexu, nebo lépe říci při pohlavním styku, rozhodně není normální a může být způsobena mnoha faktory. Mužským obtížím je věnován tento text, zajímáte-li se o bolestivý pohlavní styk u žen, pak si přečtěte tento odkaz.

 

Příčiny

1. Onemocnění penisu - Různé nemoci penisu mohou zasahovat do sexuálního života a působit bolest při pohlavním styku. Nejčastější poruchou je zúžená předkožka a krátká uzdička. Zúžená předkožka se navíc může během sexu komplikovat vznikem nebezpečné parafimózy. Někteří muži mohou také trpět tzv. Peyronieho nemocí, při které penis vazivovatí, deformuje se a při sexu bolí. Z mnohem vzácnějších onemocnění jmenujme rakovinu penisu, která většinou vypadá jako vřed na penisu, který může při sexu pochopitelně také bolet.

 

2. Záněty pohlavního ústrojí - Záněty prostaty, varlat a nadvarlat jsou velmi nepříjemné stavy spojené s horečkou. Pohlavní aktivita je velmi nepříjemná (je-li jí v takové situaci muž vůbec schopen) a ejakulace bývá značně bolestivá.

 

3. Infekce močových cest - Infekce močové trubice způsobují pálení a řezání při močení, ale bolest se může objevit i během pohlavního styku. Kromě klasických infekcí můžeme najít podobné obtíže i u sexuálně přenosných infekčních nemocí jako je kapavka, kdy navíc dochází k hnisavému výtoku z penisu.

 

4. Zranění - Během sexuální aktivity může dojít k poranění penisu včetně jeho zlomení. Slovo zlomení není zcela přesné, protože v penisu není žádná kost, stav spíše odpovídá natržení měkkých tkání. Poranění bolí, krvácí, erekce okamžitě vymizí a návštěva urologa je namístě.

 

5. Psychika - Nejrůznější obtíže během pohlavního styku mohou být pochopitelně způsobeny i psychickými obtížemi. Bolest z těchto příčin není nicméně pro muže příliš typická, spíše u nich dochází k poruchám erekce, tj. penis neztopoří, nebo jeho ztopoření nestačí k vykonání pohlavního styku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů