Biopsie prostaty je vyšetřením, které se týká zejména mužů vyššího věku. Principem je získání vzorku (nebo lépe řečeno vzorků) prostaty na histologické vyšetření.

 

PrincipBiopsie speciální jehlou se provádí přes konečník. Do konečníku se nejprve zavede ultrazvuková sonda a pod její kontrolou se provede vlastní odebrání vzorků. Jehla je ovládána speciální bioptickou pistolí, která umožní její rychlé vysunutí a zpětné zasunutí. Takto lze odebrat více vzorků z různých míst prostaty, obvykle se tento počet pohybuje mezi 6-12 vzorky. Získaná tkáň je následně odeslána na histologické vyšetření.

 

Příprava: Před samotným vyšetřením není třeba výrazné přípravy, večer před zákrokem se obvykle podá čípek, aby byl konečník pacienta dobře vyprázdněný. Před výkonem lze podat léky na uklidnění, samotná biopsie se nicméně provádí bez uspání.

 

VýznamBiopsie prostaty má význam zejména k vyloučení či potvrzení histologických změn odpovídajících rakovině prostaty. K vyšetření lze přistoupit tehdy, je-li podezření na tuto chorobu. Obvykle jde o nález zvětšené prostaty (zvláště při nepravidelném uzlovitém zvětšení), který je spojený se zvýšením PSA. PSA je Prostatický Specifický Antigen, získáme ho z krve a jedná se o tzv. tumor marker. To znamená, že jeho zvýšení v krvi je velmi často (ale ne vždy!) spojeno s přítomností rakoviny prostaty.

 

Problémy: Výkon nemusí být vždy příjemný a může být spojen s bolestí. Prostata se po zákroku může dočasně podráždit a kvůli tomu se může zhoršit odtok moči z močového měchýře. Nepříjemné může být i krvácení s nálezem krve v moči nebo krve ve stolici, krvácení nicméně většinou samovolně ustává. Několik dnů po biopsii se může objevit i krev ve spermatu. I při dodržování aseptických podmínek při výkonu nelze vyloučit průnik infekce do prostaty, což je spojeno s bolestí a horečkami.

 

Výhody: Biopsie prostaty je v podstatě jedinou metodou, která může přesně odlišit nezhoubné zvětšení prostaty od rakoviny prostaty. Samotné zvětšení prostaty není pro diagnózu určující a zvýšená koncentrace PSA může být zavádějící.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.medicalnewstoday.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů