Analgin je lék často podávaný u některých typů bolestí. Jedná se o kombinovaný preparát obsahující účinné látky metamizol (patří mezi nesteroidní antirevmatika), pitofenon a fenpiverin.

Princip: Účinné sloučeniny mají kombinovaný efekt, který tlumí bolest (analgetický efekt) a uvolňuje stahy hladké svaloviny (spasmolytický efekt).


Využití: Analgin je důležitý lék proti bolesti, který se podává zejména v situacích, kdy je bolest způsobena nadměrným stahem svaloviny. Příkladem jsou různé bolesti břicha a kolikovité bolesti jako je například žlučníková kolika a ledvinová kolika.


Podávání: Analgin by měl být podáván pouze dle doporučení lékaře. Vyrábí se v podobě roztoku, který může být aplikován nitrožilně, nebo nitrosvalově. Jeden mililitr roztoku obsahuje 500 miligramů metamizolu, 2 miligramy pitofenonu a 20 mikrogramů fenpiverinu. Běžná dávka u dospělých lidí by neměla překročit 5 mililitrů léku.


Nevýhody: Analgin může vyvolat zhoršení pozornosti a bdělosti, nepříjemné sucho v ústech, zácpu a alergické reakce (svědění kůže, kopřivka). Velmi vzácnou komplikací podávání léku je narušení krvetvorby v kostní dřeni s chudokrevností, nedostatkem bílých krvinek a krevních destiček.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů