Amiodaronová plíce je označení pro postižení plic způsobené sloučeninou známou jako amiodaron. Nejedná se o častou příčinu, je však poměrně nebezpečná a je vhodné o ní proto něco vědět.

 

Příčiny

Příčinou je obvykle dlouhodobé užívání léků, které obsahují sloučeninu amiodaron (např. léky Amiodaron, Cordarone, Sedacoron, apod.). Tyto léky jsou poměrně účinná antiarytmika užívaná k léčbě a prevenci návratu různých poruch srdečního rytmu. Riziko roste s věkem pacienta a dávkou užívaného amiodaronu.

 

Projevy

Onemocnění plic se začne projevovat obvykle až po měsících užívání léku obsahujícího amiodaron, projevy odpovídají postupnému vazivovatění plicní tkáně, což označujeme jako plicní fibrózu. Příznaky zahrnují suchý kašel, lehce zvýšenou teplotu a zhoršující se námahovou dušnost.

 

Diagnostika

Diagnózu určíme na základě klinických obtíží člověka užívajícího lék obsahující amiodaron, postižení funkce plic zjištěné při spirometrii a viditelného vazivovatění plic na rentgenu hrudníku a zejména na CT vyšetření.

 

Léčba

Základem léčby je okamžité vysazení amiodaronu a jeho nahrazení jiným antiarytmikem, je-li to možné. Už toto opatření u mnohých lidí vede ke zlepšování nálezu. U těžších případů je někdy nutné podávání kortikoidů a případně nasazení dlouhodobé kyslíková terapie (zejména domácí kyslíkové terapie).


Zdroje
https://radiopaedia.org
https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů