Akutní poststreptokoková glomerulonefritida je relativně neškodné onemocnění postihující ledviny, které se objevuje po některých streptokokových infekcích.

 

Příčiny: Příčinou je imunitou vyvolaný zánět, který vzniká s krátkým odstupem (2-4 týdny) po prodělané neléčené streptokokové infekci, jako je impetigo, růže, angína nebo zánět hltanu.

 

Projevy: Onemocnění se projevuje jako glomerulonefritida se zánětlivým poškozením glomerulů, což jsou mikroskopické cévní filtrační jednotky ledviny. Nemoc má příznaky nefritického syndromu s nálezem krve a menšího množství bílkoviny v moči. U některých lidí se zvyšuje krevní tlak a objevují se otoky tkání. Po několika měsících se stav u většiny lidí upravuje do normálu. V některých případech ovšem může dojít k náhlému zhoršení ledvinných funkcí se známkami akutního selhání ledvin.

 

Diagnostika: Důležité je vyšetření moči, vyšetření ledvin (ledvinné parametry v krvi, v některých nejasných případech může být nutná biopsie ledvin) a vyšetření krevního tlaku. Nedávnou streptokokovou infekci můžeme potvrdit sérologicky nálezem protilátek v krvi.

 

Prevence: Nejlepší prevencí je včas zaléčit jakoukoliv streptokokovou infekci pomocí antibiotik. Rychlá likvidace bakterií zabráni vzniku chybné imunitní reakce a následnému vzniku glomerulonefritidy.

 

Léčba: Stav většinou není nutné léčit a pacienta pouze sledujeme s opakovanými kontrolami funkce ledvin a krevního tlaku. Jsou-li ještě přítomny známky doznívající streptokokové infekce, doporučuje se ji doléčit antibiotiky. V případě sníženého výdeje moči, rozvratu vnitřního prostředí a dalších známek akutního selhání ledvin může být nutná akutní dialýza.

 

Zdroje
https://www.cdc.gov
https://emedicine.medscape.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů