Akutní poststreptokoková glomerulonefritida je relativně neškodné onemocnění postihující ledviny, které se objevuje po některých streptokokových infekcích.
Příčiny
Příčinou je imunitou vyvolaný zánět, který vzniká s krátkým odstupem (2-4 týdny) po prodělané neléčené streptokokové infekci, jako je impetigo, růže, angína nebo zánět hltanu.
Projevy
Onemocnění se projevuje jako glomerulonefritida se zánětlivým poškozením glomerulů, což jsou mikroskopické cévní filtrační jednotky ledviny. Nemoc má příznaky nefritického syndromu s nálezem krve a menšího množství bílkoviny v moči. U některých lidí se zvyšuje krevní tlak a objevují se otoky tkání. Po několika měsících se stav u většiny lidí upravuje do normálu. V některých případech ovšem může dojít k náhlému zhoršení ledvinných funkcí se známkami akutního selhání ledvin.
Diagnostika
Důležité je vyšetření moči, vyšetření ledvin (ledvinné parametry v krvi, v některých nejasných případech může být nutná biopsie ledvin) a vyšetření krevního tlaku. Nedávnou streptokokovou infekci můžeme potvrdit sérologicky nálezem protilátek v krvi.
Prevence
Nejlepší prevencí je včas zaléčit jakoukoliv streptokokovou infekci pomocí antibiotik. Rychlá likvidace bakterií zabráni vzniku chybné imunitní reakce a následnému vzniku glomerulonefritidy.
Léčba
Stav většinou není nutné léčit a pacienta pouze sledujeme s opakovanými kontrolami funkce ledvin a krevního tlaku. Jsou-li ještě přítomny známky doznívající streptokokové infekce, doporučuje se ji doléčit antibiotiky. V případě sníženého výdeje moči, rozvratu vnitřního prostředí a dalších známek akutního selhání ledvin může být nutná akutní dialýza.
Zdroje
https://www.cdc.gov
https://emedicine.medscape.com
Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
autor: MUDr. Jiří Štefánek
zdroje: základní zdroje textů