Akineton je lék předepisovaný neurology, který patří mezi antiparkinsonika. Jeho účinnou látkou je sloučenina biperiden.

 

Princip: Biperiden patří mezi tzv. anticholinergika. To znamená, že v nervovém systému působí proti neuromediátoru (látka přenášející vzruchu mezi nervovými buňkami) acetylcholinu. Důsledkem toho je zlepšení projevů Parkinsonovy nemoci, protože u lidí s Parkinsonovou chorobou se zvyšuje převaha acetylicholinového systému nad dopaminovým.

 

Využití: Akineton je předepisován pacientům s Parkinsonovou chorobou. Preparát obvykle významně zlepšuje pohyblivost, tlumí svalovou ztuhlost a parkinsonský třes. Akineton lze využít i v situacích, kdy některé léky (zejména neuroleptika) vyvolají u léčeného člověka jako nežádoucí účinek parkinsonské projevy, ač on sám Parkinsonovu nemoc nemá.

 

Podávání: Akineton smí být užíván pouze dle přesného doporučení předepisujícího lékaře, obvykle se jedná o neurologa. Preparát se vyrábí v podobě tablet o síle 2 miligramy. Denní dávka je individuální, ale u dospělého člověka se většinou začíná denní dávkou 1/2 tablety užívaná dvakrát denně a tato dávka se velice opatrně navyšuje. Denní dávka by neměla překročit 6-8 tablet a obecně platí, že čím vyšší je podávaná dávka, tím je vyšší riziko nežádoucích účinků.

 

Nevýhody: Akineton může mít poměrně velkou řadu nežádoucích účinků, což je vcelku logicky dáno působením léku na nervový systém. Mnoho uživatelů při zahájení léčby trpí pocitem sucha v ústech, bušením srdce  a příznaky ovlivnění centrálního nervového systému (halucinace, ospalost, rozmazané vidění, brnění končetin a někdy i zmatenost). Relativně běžně se vyskytují i trávicí obtíže (nechutenství, zácpa, zvracení) a vyloučit nelze ani různé alergie.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů