Agorafobie se označuje jako strach z otevřených prostor. Jedná se o psychiatrickou úzkostnou poruchu, která se řadí do skupiny fobií.

Pochopení agorafobie není zcela přesné. Pacient má sice obvykle strach z otevřených prostor, ale spíše prostě trpí strachem z cizích míst mimo svůj domov. Strach není konkretizován a není zcela jasné, co přesně postiženému vadí – někdy je to strach, že se ztrapní, že omdlí, že se jim něco špatného stane, že se jim ostatní budou smát apod. Agorafobie bývá někdy dost silná a v takovém případě vede k uvěznění nemocného v domě či v konkrétním pokoji. Pokus o opuštění uzavřeného bytu může být spojen se záchvatem paniky. Neblaze na nemocného působí zejména místa, kde se schází více lidí – restaurace, kina a dopravní prostředky.

 

Léčba: Poruchu léčí psychiatr. Léčba je dlouhodobá a obvykle spočívá v psychoterapii, kdy se pacient snaží svůj strach pochopit a překonat. Součástí léčby může být i pomalé a opatrné vystavování pacienta situacím (s jeho souhlasem!), kdy se strach objevuje. Jako doplněk se užívají antidepresiva a anxiolytika (léky proti úzkosti).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů