Sideropenie znamená absolutní, nebo relativní nedostatek železa v organizmu. Železo má pro naše tělo nepostradatelnou roli, je složkou hemoglobinu, myoglobinu, systému cytochromů a dalších enzymů. Množství železa v našem těle se pohybuje okolo 4 gramů. Z trávicího traktu se vstřebává střevní sliznicí regulovaným mechanizmem, jeho transportní forma je vázána na protein transferin a jeho zásobní intracelulární forma je vázána na feritin.

Železo ve potravě pochází především z živočišných bílkovin, trávení a absorpci zlepšuje vliv žaludeční kyseliny chlorovodíkové a vitaminu C.


Příčiny
Sideropenie může vzniknout na základě nepoměru mezi příjmem železa a jeho utilizací v organizmu (těhotenství, růst v dětství a dospívání), v běžné klinické praxi je ale sideropenie a sideropenická anemie nejčastěji způsobena krevními ztrátami (menstruace, patologická gynekologická krvácení, krvácení do GIT, hematurie), nebo poruchou vstřebávání železa v trávicím traktu (střevní záněty, stavy po operaci žaludku a střev, achlorhydrie).


Stádia sideropenie
a) prelatentní sideropenie – je přítomen pouze pokles feritinu
b) latentní sideropenie – je přítomen pokles feritinu i železa bez anemie
c) sideropenická anemie – je přítomen pokles feritinu a železa a objevuje mikrocytární hypochromní anemie (pokles MCV a MCH)


Příznaky
Lehká sideropenická anemie může být asymptomatická, těžší formy se projevují příznaky anemického syndromu (bledost, vertigo, únava, námahová dušnost).


Diagnostika
Základem pro diagnózu anemie je krevní obraz. Dochází k poklesu koncentrace hemoglobinu, při sideropenii bývá navíc přítomna normo-, nebo ještě častěji mikrocytóza. Z biochemických náběrů najdeme sníženou hladinu sérového železa a nízkou hladinu feritinu. Pokud máme sideropenickou anemii diagnostikovanou, měli bychom pátrat po její příčině. U ženy ve fertilním věku je vždy nutné se ptát na ztráty při menstruaci, u mladších lidí bychom měli vždy pomýšlet na celiakii. Relativně jednoduché je vyšetření moči k vyloučení hematurie, u starších jedinců bychom měli vyloučit významnější patologie trávicího traktu (gastroskopie, kolonoskopie).


Terapie
Léčba má dvě základní části – léčba vyvolávající příčiny a substituce železa. Substituce železa je nejčastěji perorální, kdy používáme preparáty železa v tabletové formě. Pacienty je na začátku substituce nutno upozornit na častý výskyt trávicích obtíží (zejména zácpa) a na černé zabarvení stolice. Při výrazném narušení absorpce železa v GIT lze aplikovat železo i v parenterální formě. U těžké anemie s výrazným anemickým syndromem může být indikována akutní transfuze.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů