Nechtěný úbytek na váze je potenciálně závažný příznak, který může doprovázet celou řadu onemocnění. Za varovný považujeme pokles váhy alespoň o 10% hmotnosti za 3-6 měsíců.

Příčiny:

Infekce – Hubnutí se objevuje zejména při chronických infekcích, jako je například TBC, HIV a infekční endokarditida. Hubnutí a epizody zvýšené teploty mohou být přítomny u abscesů vnitřních orgánů.

Nemoci trávicího traktu – Hubnutí se může objevit u všech nemocí trávicího traktu, které mají vliv na trávení potravy a absorpci živin. Může tak jít o tumory trávicího traktu, rozsáhlejší chronické záněty (neléčená celiakie, Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida), syndrom krátkého střeva, poruchy funkce exokrinního pankreatu (zejména chronická pankreatitida) a žlučových cest.

Nádorová onemocnění – Generalizovaná nádorová onemocnění bez ohledu na původ nádoru bývají typicky spojeny s úbytkem na váze. Příčinou je tvorba prozánětlivých působků (cytokiny, leukotrieny aj.), které ovlivňují metabolizmus.

Metabolické poruchy – Z metabolických poruch je hubnutí typické pro neléčený diabetes mellitus, pro hypertyreózu a poruchy funkce nadledvin, zcela speciální problematiku představují poruchy metabolizmu při selhávání ledvin (uremický syndrom), jater a při srdečním selhávání (kardiální kachexie).

Psychosociální příčiny – Jde v podstatě o docela důležitou a častou problematiku, především u seniorů. Patří sem vlivy psychiky a prostředí, které snižují příjem potravy a nezjistíme je laboratorními náběry, ale anamnézou s pacientem a jeho blízkými. Lze jmenovat sklony k depresi, počínající demenci, časté potíže s chrupem a zubní protézou a negativně vnímané změny stravy (např. pacientovi nechutná jídlo dovážené z místní kuchyně).

Psychiatrické příčiny – Kromě těžkých depresí bych jmenoval zejména poruchy příjmu potravy (mentální anorexie, bulimie). Ty jsou typické zejména pro dospívající a mladé dospělé, výrazně vyšší výskyt je u žen.


Postup: Základem je anamnéza, kdy se snažíme zjistit, zda je váhový úbytek skutečně nechtěný a jak jeho příčinu vidí sám pacient (Málo jí? Proč málo jí? Nechutná mu? Proč myslí, že mu nechutná? Má potíže s kousáním? Atd.). Kromě toho se zaměřujeme na jakékoliv další varovné příznaky (bolesti břicha, krev ve stolici, noční pocení, lymfadenomegalii apod.). Fyzikální vyšetření by mělo být komplexní a mělo by zahrnovat vyšetření per rectum.

Při dalším pátrání po úbytku na váze nejasné etiologie bychom měli provést krevní náběry (glykemie, bili + JT, renální parametry, minerály včetně Ca, albumin, FW, CRP, TSH, KO), vyšetření moči, RTG plic a zvážit vyšetření GIT (UZ břicha, gastro, kolono). Další vyšetření pak lze cílit podle výsledků těchto vyšetření. Po dobu vyšetřování by měl být pacient pravidelně sledován s kontrolami váhy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů