Infekce močových cest je pestrou skupinou onemocnění, které se projevují významným výskytem mikroorganizmů v moči (nad 105 bakterií na 1 ml ze středního proudu moči). Do 50 let věku je výrazně častější u žen, pak se z důvodu hyperplasie prostaty u mužů začíná incidence vyrovnávat.

Rozdělení
- dle lokalizace: horní x dolní
- dle časového průběhu: akutní x chronické
- dle etiologie: bakteriální x jiné
- dle průběhu: nekomplikované x komplikované (přítomna další patologie močových cest)
- dle prostředí: komunitní x nozokomiální

Příčiny: Nejčastějšími původci jsou gramnegativní bakterie střevní flóry (escherichia coli, stafylokokus saprofytikus, proteus, klebsielly a další). Riziko infekce roste při oslabení imunity, u diabetiků, po zavedení PMK, po urologických instrumentálních zákrocích a u poruch otoku moči.
 


1. Akutní cystitida

Akutní cystitida je běžnou formou infekce močových cest. Projevuje se bolestmi v podbřišku a dysurickými obtížemi (časté nucení na močení, pálení a řezání při močení), většinou je přítomna i zvýšená teplota. V moči bývá orientačně krev a bílkovina, při vyšetření sedimentu jsou přítomny leukocyty a bakterie.

Terapie: Základem terapie je dostatečná hydratace a ATB (nitrofurantoin, trimethprim + sulfamethoxazol) na 7-10 dnů. Při recidivující formě lze podávat dlouhodobě a zkusit imunoterapii (Uro-Vaxom na 3 měsíce).

 

2. Chronická cystitida

Vyskytuje se spíše u jedinců vyššího věku, může způsobit vznik chronické pánevní bolesti, trvá déle než 6 měsíců a je u ní prokazatelná opakovaná přítomnost mikrobiálního agens. U chronické cystitidy je vhodné UZ vyšetření močového měchýře a malé pánve k vyloučení přítomnosti jiných onemocnění včetně malignit.Tyto stavy léčí urolog.

 

3. Uretritida

U ženy je součástí cystitidy, u mužů se vyskytuje i samostatně. Kromě pálení a řezání při močení se může projevit zarudnutím ústí močové trubice a výtokem. Kromě běžných gramnegativních bakterií může být etiologickým agens i gonokok, chlamydie, trichomonas vaginalis a herpes simplex. Neléčené uretritidy mohou způsobit striktury močové trubice. Lékem volby u chlamydií jsou makrolidy (klaritromycin) podávané po delší dobu.

 

4. Orchitida a epididymitida

Akutní epididymitida je bolestivý stav s horečkou a otokem šourku. Diagnózu určuje urolog na základě obtíží a UZ vyšetření šourku. Kromě chlazení a analgetické terapie se podávají ATB (tetracykliny, cefalosporiny, fluorchinolony) po delší dobu (až 4 týdny).

Orchitida se nejčastěji vyskytuje spolu s epididymitidou, kdy se zánět rozšíří z nadvarlete na varle. Izolovaná orchtitida má nejčastěji virový původ (parotitida).

 

5. Prostatitida

Akutní prostatitida je zánět s dramatickými projevy včetně horečky, bolesti v podbřišku a někdy i hnisavým výtokem z močové trubice. Může dojít k poruše odtoku moči, nebo k rozvoji urosepse. Nejčastějšími etiologickými agens jsou chlamydie, ureaplazmata a trichomonas vaginalis. Akutní prostatitida se léčí primárně ATB (kombinace aminopenicilinů, nebo cefalosporinů + aminoglykosidy) podávaných 4 týdny. Chronická prostatitida je spojena s chronickou pánevní bolestí, obtížemi při mikci, při pohlavním styku a při dlouhodobém sezení.

 

6. Asymptomatická bakteriurie

Znamená výskyt více než 105 bakterií na 1 ml moči bez současných klinických příznaků. Je výrazně častější u žen a její incidence roste s věkem. Asymptomatická bakteriurie je indikací k léčbě pouze v některých případech:

a) těhotné ženy
b) pacienti před plánovanou operací urogenitálního traktu
c) senioři se zavedeným PMK

Terapie: Používá se amoxicilin, nebo cefalosporiny 2. generace u těhotných a nitrofurantoin, nebo trimethoprim + sulfamethoxazol u ostatních.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů