Akutní pyelonefritida
Akutní pyelonefritida patří mezi závažnější formy infekce močových cest, kdy došlo k napadení tkáně ledviny.

Příčiny: Příčinou je nejčastěji ascendentní bakteriální infekce z močových cest, vzácně může vzniknout hematogenním rozsevem infekce z jiné tkáně. Hlavním etiologickým agens je escherichia coli.

Projevy: Akutní pyelonefritida se projevuje vysokou horečkou s bolestmi hlavy, zimnicemi a bolestmi v bedrech na straně infekce. Bez léčby se může rozvinout urosepse nebo akutní renální selhání.

Diagnostika: Základem je anamnéza a fyzikální vyšetření s pozitivním tapottement. Moč je možné vyšetřit chemicky + sediment, nebo kultivačně. Součástí vyšetření by měl být UZ ledvin k vyloučení hydronefrózy a ledvinových abscesů.

Terapie: Základem léčby je parenterální antibiotická terapie, hydratace, podávání analgetik a antipyretik.Antibiotiky první volby jsou potencované aminopeniciliny (např. amoxicilin + klavulanát) nebo cefalosporiny 2. a 3. generace.


Chronická pyelonefritida
Chronická pyelonefritida je špatně diagnostikovatelné onemocnění, které může souviset s chronickým neléčeným VUR, nebo v důsledku abuzu analgetik. Bývá většinou asymptomatická, postupně se může projevovat rozvojem chronické renální insuficience s proteinurií a leukocyturií a vznikem sekundární hypertenze. Při ultrazvukovém vyšetření lze najít deformace dutého systému a jizvy parenchymu ledvin. Sledování a terapie patří do kompetence nefrologa.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů