Úžeh je častý stav, který je mnohými lidmi zaměňován s úpalem. Zatímco úpal znamená přehřátí organizmu v důsledku pobytu v teplém prostředí, úžeh by se dal označit za přehřátí hlavy a mozku přímým vystavením se slunečnímu záření. Zjednodušeně řečeno člověk s úžehem musel být po nějakou dobu na přímém slunci, zatímco člověk s úpalem nikoliv.

 

Příčiny

Hlavní příčinou je dlouhodobé vystavení hlavy přímému slunečnímu záření. Riziko je pochopitelně výrazně vyšší u lidí bez pokrývky hlavy a u lidí bez vlasů, kde sluneční záření svítí přímo na kůži hlavy.

 

Projevy

Lehčí příznaky úžehu asi zažil každý z nás. Po pobytu na sluníčku se objeví nevolnost, bolesti hlavy a někdy i zvracení. Těžší průběh úžehu je naštěstí vzácnější, postižený člověk je v takovém případě ohrožen vznikem otoku mozku a smrtí (tj. stavem do značné míry podobným těžkému úpalu).

 

Prevence

Základem prevence je vyhýbání se slunečnímu záření v horkých dnech, případně používání prodyšných pokrývek hlavy.

 

Léčba

Lehké případy úžehu vyžadují pouze klid na lůžku, dostatečný přísun tekutin a lokální chlazení pomocí obkladů hlavy. Závažnější případy vyžadují hospitalizaci a monitorování.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů