Strach z létání se odborně označuje jako aviofobie a patří do skupiny úzkostných poruch známých jako fobie.

Příčiny

Strach z létání je velice běžný, není se ostatně čemu divit. Kombinace uzavřeného prostoru s nedostatkem místa, vysoké rychlosti a pocitu určité bezmoci není dobrá, navíc pomyšlení na letecké tragédie a terorismus také situaci nezlepší. U některých lidí může být strach z létání geneticky podmíněný a jindy může být spouštěčem nějaký nepříjemný zážitek související s cestou letadlem (turbulence, nouzové přistání, únos letadla, apod.).

 

Projevy

Člověk s těžším strachem z létání prakticky není schopen cestovat letadlem, protože se u něj objeví nepříjemná úzkost s pocitem nedostatku dechu, časté je nadměrné pocení, bušení srdce a sucho v ústech. U řady lidí se objevuje nevolnost a je vyšší riziko zvracení. Po vstupu do letadla se může objevit akutní panický záchvat, kdy se člověk začne snažit rychle letadlo opustit, což může vést k nedorozuměním s leteckým personálem.

 

Diagnostika

Diagnózu je možné stanovit na základě výše zmíněných příznaků spojených s leteckým cestováním. Někdy je možné i přesně zjistit konkrétní nepříjemný zážitek, od kterého se projevy strachu začaly odvíjet.

 

Léčba

Podobně jako u jiných fobií je nutná dlouhodobá psychoterapie, kdy se člověk při opakovaných sezeních s psychiatrem snaží svůj strach ovládnout. Někdy se mohou podávat léky proti úzkosti, nebo antidepresiva. Pokud je cesta letadlem nutná, je možné před začátkem letu užít léky na zklidnění (např. benzodiazepiny). Alkohol se nedoporučuje, protože může působit nevyzpytatelně a někdy obtíže paradoxně zhoršit. Spolu se ztrátou sebekontroly pak mohou být po alkoholu důsledky pro cestujícího velmi nepříjemné.


Zdroje
https://adaa.org
https://www.psycom.net

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů