Rasmussenova encefalitida je chronické zánětlivé neurologické onemocnění mozku, které se nejčastěji vyskytuje v dětském věku a způsobuje poměrně závažné příznaky. Choroba je naštěstí vzácná.

 

Příčiny: Přesná příčina vzniku nemoci není známá, histologické vyšetření mozku nemocných prokázalo, že v mozku dochází k zánětlivým změnám s výrazně zvýšeným počtem lymfocytů (typ bílých krvinek) v mozkové tkáni. Příčina zánětu není jasná, postižena bývá typicky pouze jedna polovina mozku a předpokládá se autoimunitní původ onemocnění. Nejčastěji postiženými jsou děti předškolního a časného školního věku.

 

Projevy: Typickými projevy jsou jednostranné neurologické poruchy, které postihují polovinu těla. Dominuje svalová slabostochrnutí svalů, poruchy citlivosti a poruchy zraku. Kromě toho se objevují opakované epileptické záchvaty a poruchy mentálních funkcí (poruchy učení). Akutní fáze onemocnění se zhoršením příznaků trvá několik měsíců, poté dochází ke zmírnění. U řady lidí nicméně zůstává trvalé poškození mozku s doživotními následky včetně demence.

 

Diagnostika: Diagnózu stanovuje neurolog, základem jsou klinické příznaky, EEG záznam svědčící pro epilepsii a vyšetření zobrazovací metodou jako je magnetická rezonance (CT vyšetření se v dětském věku moc neprovádí pro radiační zátěž), která ukáže nesouměrné zmenšení postižené části mozku.

 

Léčba: Prokázané onemocnění je obvykle léčeno ve specializovaném neurologickém centru, základem terapie jsou některá imunosupresiva, jako jsou například kortikoidy. Ke kontrole a prevenci záchvatů se mohou podávat antiepileptika a někdy se dokonce provádí určité neurochirurgické zákroky. Po skončení akutní fáze nemoci je nutná dlouhodobá rehabilitace k minimalizaci následků.


Zdroje
https://www.ncbi.nlm.nih.gov
https://rarediseases.info.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů