Mirtazapin patří mezi často předepisované psychiatrické léky, přesněji řečeno patří mezi antidepresiva. Účinnou složkou preparátu je stejnojmenná sloučenina mirtazapin.

 

Princip: Mirtazapin ovlivňuje v mozku systém tzv. neuromediátorů, což jsou sloučeniny umožňující přenos vzruchů mezi nervovými buňkami. Účinek mirtazapinu působí ve prospěch neuromediátorů serotonin a noradrenalinu, kterých mají nemocní lidé nedostatek, zvyšuje jejich koncentraci v centrálním nervovém systému a tím zlepšuje náladu nemocného.

 

Využití: Mirtazapin se používá u poruch nálady, které jsou v naší populaci velmi časté. Mezi tyto choroby patří deprese, maniodepresivní psychóza, některé fobie, panická porucha, obsedantně-kompulzivní choroba a další úzkostné poruchy. S výhodou je předepsání preparátu u lidí, kteří mají poruchy příjmu potravy, protože výrazně zvyšuje chuť k jídlu. Vzhledem k tomu, že lék mívá tlumivé účinky, hodí se jeho podávání při nespavosti (tj. jako lék na spaní).

 

Podávání: Mirtazapin je nutno užívat pouze dle doporučení předepisujícího lékaře, což je obvykle psychiatr. Preparát se vyrábí v podobě tablet o síle 14-45 miligramů a běžná dávka pro dospělého člověka je jedna tableta denně. Většinou se začíná menší dávkou (15-30 miligramů denně), která je postupně navyšována.

 

Nevýhody: Už to, že Mirtazapin účinkuje na nervový systém, znamená celou řadu vedlejších účinků. Obecně jsem problematice nežádoucích účinků antidepresiv věnoval zvláštní článek, který doporučuji přečíst. Při zahájení užívání antidepresiv je nutno mít na paměti, že jejich účinek se objeví často až za 3-4 týdny užívání. Nedoporučuje se náhlé vysazení léku, mohly by se objevit nepříjemné abstinenční příznaky. Zcela nepřípustné je užívání preparátu bez vědomí lékaře.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů