Malakoplakie je méně časté zánětlivé onemocnění, které postihuje vylučovací soustavu. Mezi nejčastěji postižené jsou ženy nad 40 let věku, malakoplakie se nicméně může vyskytnout u obou pohlaví u různých věkových skupin.

 

Příčiny: Příčinou malakoplakie je zřejmě infekce močových cest, se kterou si imunitní systém nemocného není schopen poradit a to vede ke vzniku chronického zánětlivého procesu s hromaděním polorozpadlých bakterií, vápníku, železa a dalších sloučenin ve sliznici. Vyšší riziko rozvoje malakoplakie mají poměrně logicky lidé s oslabenou imunitou (cukrovka, užívání imunosupresiv a další).

 

Projevy: Malakoplakie se projevuje chronickými močovými obtížemi, které připomínají neustupující infekci močových cest (krev v moči, bolest při močení). Na sliznici močového ústrojí a zejména v močovém měchýři pak vznikají ložiska zánětu se žlutavými povlaky a místy dokonce i vřídky.

 

Diagnostika: Při vyšetření moči jsou obvykle nalezeny bakterie, krev a bílé krvinky, což svědčí pro močovou infekci. Malakoplakie může být potvrzena cystoskopií, při které si lékař prohlédne vnitřek dolních močových cest s charakteristickým postižením sliznice a může odebrat vzorky na histologické vyšetření. Histologické vyšetření prokáže chronické zánětlivé změny a některé další specifické nálezy typické pro malakoplakii (pro přílišnou složitost zde neudávám).

 

Léčba: Pacientovi, který není schopen se s infekcí sám „poprat“, je nutné pomoci nasazením antibiotik, což obvykle vede k vymizení jak poškození sliznice, tak i klinických obtíží.


Zdroje
https://rarediseases.info.nih.gov
http://www.pathologyoutlines.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů