Lithium carbonicum je lék využívaný v psychiatrii u onemocnění souvisejících s poruchou nálad. Účinnou složkou přípravku je lithium (přesněji uhličitan lithný).

 

Princip: Účinek lithia na centrální nervový systém není stále přesně prozkoumaný a je zřejmě velmi komplexní. Předpokládá se ovlivnění systému neuromediátorů (látky přenášející vzruchy mezi nervovými buňkami) a působení proti oxidačnímu stresu poškozujícímu nervové buňky.

 

Využití: Lithium carbonicum se podává pacientům s maniodepresivní psychózou (bipolární porucha) k útlumu projevů její manické fáze, a kromě toho může posilovat efekt antidepresiv v depresivní fázi choroby. Kromě toho je možné preparát využít v terapii některých sexuálních úchylek, některých forem agresivního chování a u poruch chování při mentální retardaci.

 

Podávání: Lithium carbonicum se vyrábí v podobě tablet o síle 300 miligramů. Běžná dávka záleží na indikaci, při akutních obtížích užívá dospělý člověk obvykle 1,2-1,8 gramu přípravku denně (tj. 4-6 tablet o síle 300 mg). Dávku je vhodné navyšovat postupně a současně měřit koncentraci lithia v krvi léčeného. Lék samozřejmě nesmí být v žádném případě užíván bez doporučení lékaře (psychiatra).

 

Nevýhody: Lithium carbonicum může způsobit řadu nežádoucích účinků, z nichž některé mohou být velmi nebezpečné. Většina vedlejších účinků je závislá na dávce a objevují se při zvýšené koncentraci lithia v krvi. Objevit se mohou různé trávicí obtíže, zvýšení tělesné hmotnosti, pokles libida, motání hlavy a kožní vyrážky. Významné je zvýšené riziko syndromu prodlouženého QT intervalu, které může vyústit ve smrtelně nebezpečné arytmie (komorové tachykardie a fibrilace komor).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů