Dumping syndrom (dumpingový syndrom) je porucha známá zejména břišním chirurgům a gastroenterologům. Jde o stav spojený s operačním odstraněním celého žaludku, nebo jeho větší části. Rozlišujeme časný a pozdní dumping syndrom.

 

Časný dumping syndrom

Princip: Časný dumping syndrom vzniká u člověka po operaci žaludku relativně krátce po jídle. Příčinou je ztráta žaludku, kde by se mělo jídlo správně určitou dobu trávit a postupně uvolnit do dvanáctníku. V tomto případě přechází potrava do tenkého střeva příliš rychle, což způsobí přeplnění střeva potravou. Zvýšení koncentrace látek ve střevě vede k průniku tekutiny ze střevní stěny do střevní dutiny a střevo se dále rozšíří.

Projevy: Příznaky časného dumping syndromu se objeví do 15-30 minut po jídle a zahrnují akutní trávicí potíže, jako jsou pocit přeplnění břicha, slabost, nevolnost a někdy i zvracení.

 

Pozdní dumping syndrom

Princip: Pozdní dumping syndrom se objevuje opět u člověka po operaci žaludku, ale až za delší dobu po jídle. Zvýšená náplň dvanáctníku ovlivňuje slinivku břišní k vyššímu výdeji trávicích enzymů a zároveň ke zvýšenému uvolňování inzulinu. Důvodem zvýšené inzulinové sekrece je očekávatelný vysoký přísun cukrů do těla. Vzhledem k pomalejšímu vstřebávání cukrů může být inzulinu po určitou dobu relativní nadbytek a to vede k poklesu hladiny krevního cukru.
 
Projevy: Pokles hladiny krevního cukru (hypoglykémie) může vyvolat nepříjemné projevy včetně pocitu slabosti, neklidu a nadměrného pocení. Někteří lidí mohou dokonce zkolabovat.

 

Prevence: Oběma typům dumping syndromu se dá zabránit přizpůsobením se změně anatomických podmínek horního trávicího traktu. Důležité je jíst malé porce a vyhnout se rychlému přejedení. Potrava by měla být pestrá a důležité je vyhnout se nárazovému příjmu jednoduchých cukrů (sladkosti), které mohou spustit nadměrnou sekreci inzulinu ze slinivky břišní. V některých případech nereagujících na režimová opatření může být nutná další chirurgická operace se snahou o prodloužení průchodu tráveniny trávicí trubicí (zjednodušeně řečeno).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů