Comtan je lék předepisovaný neurology, který patří mezi antiparkinsonika. Jeho účinná látka je sloučenina entakapon.

 

Princip: Entakapon je spíše podpůrná látka. Sama o sobě Parkinsonovou chorobu neřeší, nicméně výrazně zlepšuje efekt léků obsahujících levodopu. Entakapon totiž umí zablokovat enzym známý jako COMT (katechol-O-metyltransferáza), který v organizmu přeměňuje levodopu na neúčinné metabolity. Zablokování COMT zlepšuje dostupnost levodopy, která se v mozku může přeměnit na dopamin, který pacientům s Parkinsonovou nemocí chybí.

 

Využití: Comtan může být předepsán pacientům s Parkinsonovou chorobou v kombinaci s jinými léky, které obsahují levodopu. V dnešní době se nicméně dává přednost kombinovaným preparátům, které v jedné tabletě obsahují jak levodopu, tak entakapon (jejich výčet najdete v textu o antiparkinsonicích).

 

Podávání: Comtan smí být užíván pouze dle přesného doporučení předepisujícího lékaře, obvykle se jedná o neurologa. Preparát se vyrábí v podobě tablet o síle 200 miligramů. Přípravek se podává vícekrát denně (třikrát a více), maximální dávka pro dospělého člověka může být až 2000 miligramů.

 

Nevýhody: Comtan může mít poměrně velkou řadu nežádoucích účinků. Mnoho uživatelů při zahájení léčby trpí trávicími obtížemi (nechutenství, zácpa, zvracení), pocitem sucha a hořkosti v ústech a příznaky ovlivnění nervového systému (halucinace, ospalost, rozmazané vidění, brnění končetin). U některých lidí se po nasazení preparátu může Parkinsonova nemoc paradoxně zhoršit. Přípravek může ovlivnit kardiovaskulární systém a vyvolat bušení srdce, zhoršení projevů ischemické choroby srdeční a změny krevního tlaku. Při dlouhodobém užívání se mohou postupně objevit mimovolní záškuby a pohyby (typicky chorea).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů